USG Tarczycy

W placówce RentMedix Praktyka Lekarska można wykonać szereg badań diagnostycznych, między innymi USG tarczycy. Bezinwazyjna metoda obrazowania pozwala lekarzowi ocenić wielkość, kształt i budowę gruczołu, a także wykryć wszelkie niepokojące zmiany, takie jak guzki, torbiele, ogniska zapalne czy patologie naczyniowe.

Przebieg USG tarczycy

Procedura nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, wystarczy zająć wskazaną pozycję, czyli położyć się na plecach i odsłonić szyję. Prowadzący badanie przykłada głowicę do ciała pacjenta i poruszając nią, analizuje obraz gruczołu, ukazujący się na monitorze. Dla lepszego przewodnictwa fal nakłada się specjalny żel, który wystarczy później wytrzeć papierowym ręcznikiem. Pacjenci zwykle nie odczuwają bólu, jednak nacisk aparatu może wywołać nieznaczny dyskomfort.

Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a wydrukowane zdjęcia wraz z opisem dostępne są bezpośrednio po jego zakończeniu. Interpretacja uzyskanych danych powinna należeć do specjalisty, który weźmie pod uwagę całokształt informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Uzyskany obraz jest jedną ze wskazówek diagnostycznych.

Wskazania do wykonania USG tarczycy

Ultrasonografia jest wskazana wówczas, gdy zachodzi podejrzenie chorób tarczycy lub w celach profilaktyczno-kontrolnych. Wśród niepokojących objawów, będących podstawą do wykonania USG, można wymienić między innymi: powiększenie i deformację kształtu gruczołu, zmiany wyczuwane dotykowo, problemy z przełykaniem lub oddychaniem, przewlekłą chrypkę, zaburzenia hormonalne, wahania masy ciała, zakłócenia cyklu snu i czuwania. Obrazowanie przeprowadza się również, żeby ocenić efekty wdrożonej terapii lub zaplanować dalsze leczenie.

Badanie USG tarczycy można wykonać w placówkach RentMedix w Zabrzu, w budynku Śląskiego Laboratorium Analitycznego. Z naszych usług korzystają również mieszkańcy Gliwic i Bytomia. Umożliwiamy dokonanie rejestracji przez formularz zamieszczony na stronie internetowej i ustalenie dogodnego dla pacjenta terminu badania.