USG węzłów chłonnych obwodowych (doły pachowe/pachwiny)

Obrzęk oraz bóle w tej okolicy ciała mogą być objawem poważnych infekcji i stanów chorobowych. Badanie falami ultradźwiękowymi pozwala natychmiast określić wielkość i strukturę obwodowych węzłów chłonnych, aby lekarz mógł podjąć dalsze działania diagnostyczne. RentMedix przyjmuje pacjentów na badanie USG węzłów chłonnych pachwinowych i pachowych w dwóch gabinetach zlokalizowanych na terenie Górnego Śląska.

USG węzłów chłonnych obwodowych – Zabrze, Gliwice

Jednym z powodów wizyty w naszych gabinetach jest ból oraz powiększenie węzłów chłonnych obwodowych, które w dolnej części ciała znajdują się w okolicach pach i pachwin. Zbadanie tych zmian za pomocą aparatu ultrasonograficznego pozwala przystąpić do dalszej diagnostyki i wdrożyć odpowiednie metody leczenia.

Podczas badania analizuje się ich lokalizację, wielkość, konsystencję, tkliwość oraz przesuwalność. Powiększenie obwodowych struktur limfatycznych występujących w okolicach pach i pachwin może świadczyć o różnych stanach patologicznych rozwijających się w organizmie. Mogą to być zakażenia wirusowe lub bakteryjne, schorzenia autoimmunologiczne czy choroby i przerzuty nowotworowe. Zauważywszy u siebie niepokojące objawy, warto jak najszybciej umówić badanie USG i podjąć adekwatne leczenie.

Jak przygotować się do USG węzłów chłonnych pachowych i pachwinowych (obwodowych)?

Badanie jest co do zasady bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży i dzieci. Jedynym przeciwwskazaniem są świeże oparzenia lub otwarte rany występujące w obszarze pach i pachwin. Cała procedura trwa około 15-20 minut i rozpoczyna się od krótkiego wywiadu dotyczącego odczuwanych dolegliwości i historii chorób pacjenta.

Pomocne dla specjalisty będą informacje o przebytych wcześniej zabiegach oraz wyniki poprzednich badań obrazowych: USG, tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, a także dołączone do nich opisy. Jeśli obrazowanie za pomocą ultrasonografu wskaże powody do niepokoju, dalszym krokiem diagnostycznym może być biopsja podejrzanej zmiany, która pozwoli określić jej charakter.