USG piersi i dołów pachowych

W placówce RentMedix przeprowadzamy diagnostyczne badania obrazowe, między innymi USG piersi i dołów pachwowych. Procedura służy do wykrywania zmian w tkankach. Może być wykonywana dla zweryfikowania diagnozy lub w celach profilaktycznych. Zalecana jest w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak namacalne guzki, bolesność, wyciek z brodawki sutkowej, powiększenie węzłów chłonnych pod pachą, asymetria biustu. Wskazaniem do USG jest również występowanie w rodzinie pacjentki nowotworów narządów rodnych, mutacja genetyczna oraz długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

Wyniki USG piersi

Ultrasonografia umożliwia wykrycie zmian na wczesnym etapie, zanim staną się wyczuwalne w samobadaniu lub lekarskim badaniu palpacyjnym. Pozwala określić ich charakter - złośliwy lub łagodny, dokładny rozmiar oraz położenie. Dodatkowo poza kontrolą piersi wykonuje się badanie pachowych węzłów chłonnych. Lekarz ocenia rezultat według skali BI-RADS, określającej zmiany od normy do potwierdzonego nowotworu. Wyniki są dostępne od razu po zakończeniu badania, w formie opisu oraz wydrukowanych zdjęć.

Przebieg USG sutka

Pacjentka odsłania ciało od pasa w górę i kładzie na wznak na kozetce, z dłońmi pod głową. Lekarz przesuwa głowicę po piersiach i dołach pachwowych, ustawiając ją pod różnymi kątami. Urządzenie zbiera dane i w czasie rzeczywistym przetwarza na obraz, wyświetlający się na ekranie. Tkanki zdrowe różnią się od chorych tzw. echogenicznością, czyli zdolnością do odbijania ultradźwięków.

Emitowane fale są neutralne dla zdrowia, dlatego badanie można regularnie powtarzać, nawet u kobiet w ciąży i karmiących. Nie wymaga specjalnych przygotowań, trwa około 15 minut, zasadniczo nie jest bolesne, choć nacisk aparatury może wywoływać dyskomfort. USG piersi i dołów pachwowych można przeprowadzić w dowolnym momencie cyklu, najlepiej jednak między 4. a 10. dniem, ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie. Przyjmujemy rezerwacje na badanie przez formularz na stronie RentMedix.